
Jak chronić skórę przed smogiem?
Zaczynamy sezon grzewczy. Chociaż jeszcze do niedawna mogło się nam wydawać, że wizja czystej energii staje się rzeczywistością, przyszła wojna, a wraz z nią wydłużenie czasu oczekiwania na świeże powietrze. Ceny gazu stają się niebotycznie wysokie, przez co nasi rodacy mogą częściowo powrócić do ogrzewania swoich domów węglem (oby nie „byle czym”). To oznacza ciemne chmury smogu zalegające na naszych ulicach. Dlatego trzeba wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, aplikację informującą o stężeniu smogu w Polsce i kosmetyki, które zabezpieczą naszą skórę. - Dlaczego smog może być dla niej szkodliwy? Więcej na ten temat w artykule poniżej.
Czym jest smog? Dowiedz się, dlaczego jest niebezpieczny.
Dlaczego smog jest szkodliwy? Co właściwie znajduje się w jego składzie i skąd to całe zamieszanie z nim związane? Sam termin „smog” jest już bardzo stary – został użyty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1905 r. Jako zlepek słów smoke (dym) i fog (mgła). W języku polskim na określenie tego zjawiska stosowano przez pewien czas odpowiednik „dymgła”, jednak angielskie zapożyczenie rozpowszechniło się dużo lepiej. Smog, to każda kombinacja zanieczyszczeń powietrza zmieniająca naturalny skład atmosfery. Na te zanieczyszczenia składają się wszystkie chemiczne, fizyczne i biologiczne czynniki.
Ze względu na miejsce i warunki powstawania oraz skład chemiczny wyróżnia się dwa rodzaje smogu:
- Smog londyński, powstający w okresie chłodnym w wyniku niepełnego spalania paliw do ogrzewania. W jego skład wchodzą: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadzaoraz trudno opadające pyły. Występuje głównie w okresie od listopada do stycznia podczas inwersji temperatur w umiarkowanej strefie klimatycznej.
- Smog typu Los Angeles, powstający ze spalin samochodowych. Tworzy się przede wszystkim w miesiącach letnich. Składa się z tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.
Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Unii Europejskiej. Według Światowej Organizacji Zdrowia 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Najczęściej mamy u nas do czynienia ze smogiem typu londyńskiego występującym głównie w zimowym sezonie grzewczym – powodowany jest tak zwaną niską emisją (do 40 metrów nad poziom gruntu). Największy problem stanowią tu instalacje ogrzewające domy jednorodzinne. Spora część z nich to tzw. kopciuchy, czyli kotły niskiej klasy. Ponadto częstą praktyką w polskich domach jest nie tylko korzystanie z kiepskiej jakości paliwa, ale również spalanie odpadów. W dużych miastach dodatkowo tworzy się smog typu Los Angeles.
Zagrożenie związane ze smogiem jest realne. Wystarczy przyjrzeć się jego składowi, by zrozumieć, że przebywanie w aurze smogu nie tylko szkodzi urodzie, czy zdrowiu, ale na dłuższą metę jest śmiertelne. Smog to mieszanina mikroskopijnych związków metali ciężkich, zanieczyszczeń oraz utleniaczy (wolnych rodników). Zawiera m.in.: dwutlenek azotu, tlenek węgla, policykliczne węglowodory aromatyczne (np. benzopiren), PM2,5 i PM10, czyli szkodliwe pyły.
W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone w smogu do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku na raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z działania smogu na nasze drogi oddechowe, jednak niewiele osób ma świadomość, jak negatywnie wpływa on na naszą skórę. Skóra to nasz największy organ, który wystawiony jest na bezpośredni kontakt ze światem. I chociaż zimą nosimy kurtki, nasza twarz często nie pozostaje niczym zabezpieczona. Z tego powodu warto zainteresować się pielęgnacją skóry, zmierzającą w kierunku ochrony przed szkodliwym działaniem smogu.
Smog i jego szkodliwe działanie na skórę
Wyobraź sobie, że smog stworzony jest z tak mikroskopijnych cząsteczek, że ich wielkość jest niemal 50 razy mniejsza od porów skórnych. To oznacza, że z łatwością się przez nią przedostają. W ekspresowym tempie wnikają w głębokie warstwy skóry, gdzie sieją spustoszenie. Utleniacze atakują na ślepo - nie wybierają rodzaju ulubionych komórek. Niszczą wszystko, co stanie im na drodze. W związku z tym, smog narusza barierę hydro-lipidową i niszczy każdą strukturę skóry - kolagen, elastynę, lipidy, kwas hialuronowy itp.
W konsekwencji zetknięcia się skóry ze smogiem, może dojść do:
- przedwczesnego starzenia się skóry (zmarszczki, osłabienie elastyczności skóry),
- wysuszenia,
- podrażnienia,
- nasilenia zmian trądzikowych,
- przebarwień,
- pojawienia się widocznych naczynek,
- pojawienia się sińców pod oczami,
- pojawienia się/ uaktywnienia chorób skórnych (AZS, egzema itp.)
- nadmiernego rogowacenia skóry,
- zwiększenia wydzielania sebum,
- powstania ognisk nowotworowych.
Skóra, po zetknięciu się ze smogiem, jest bezbronna. Naruszona zostaje jej naturalna bariera, a dalsze procesy są zbyt szybkie oraz inwazyjne, aby organizm samodzielnie sobie z nimi poradził. Im dłużej skóra jest pozbawiona specjalnej ochrony, tym niższa staje się jej zdolność do odbudowy funkcji barierowych i biomechanicznych. - Jak więc należy ją chronić?
Kosmetyki chroniące skórę przed smogiem
Czy tylko chemiczne dermokosmetyki są w stanie skutecznie chronić skórę przed negatywnym działaniem smogu? - Zdecydowanie nie. Poznaj kryteria, jakimi należy się kierować podczas wyboru produktów zabezpieczających skórę przed smogiem:
- obecność przeciwutleniaczy (składników o działaniu przeciwrodnikowym),
- obecność substancji filmotwórczych (głównie emolienty),
- możliwość skutecznego zmycia produktu.
Popularne przeciwutleniacze to witaminy A, E oraz C. Ich obecność w składzie produktu ochroni skórę przed szkodliwą ingerencją utleniaczy. Cenne są również karotenoidy, które ułatwiają przyswajanie witaminy A. Wszystkie te składniki znajdziesz w serum Nº33 Cera Dojrzała. - Produkt ten zawiera również elementy filmotwórcze w postaci olejów roślinnych.
Olej z: pestek śliwki, dzikiej róży, malin, migdałów oraz olej arganowy, posiadają jednak przyjemnie lekką formułę. Z jednej strony chronią skórę, ale szybko się wchłaniają. Można też je z łatwością zmyć przy użyciu kosmetyku z delikatnym detergentem.
Oznacza to, że nasze naturalne serum do twarzy spełnia wszystkie kryteria kosmetyku antysmogowego. Uczulamy na proces mycia twarzy - po całym dniu przebywania w kontakcie ze smogiem, szkodliwe cząsteczki osiadają na skórze. Kosmetyk chroni skórę przed ingerencją smogu, jednak to dopiero dokładnie umycie twarzy, dokładnie spłucze go z jej powierzchni. Dlatego nigdy nie powinniśmy kłaść się spać bez uprzedniego umycia twarzy.