Pielęgnacja ciała olejami roślinnymi 0
Pielęgnacja ciała olejami roślinnymi

Oleje roślinne - dotyk natury w pielęgnacji ciała

Oleje roślinne sprzyjają naszemu zdrowiu na wielu płaszczyznach życia. Zawarte w diecie - obniżają poziom złego cholesterolu, przyczyniają się do wzmocnienia odporności, jak również poprawy kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Jednak oleje wykazują cenne działanie nie tylko wówczas, gdy stosujemy je od wewnątrz. Bogactwo zawartych w nich składników aktywnych doskonale sprawdza się również w pielęgnacji.

Pielęgnacja olejami roślinnymi jest bardzo szerokim tematem. Dlatego dzisiaj skupimy się na ciele. Bo oleje służą zarówno skórze twarzy, jak i głowy, dłoni czy stóp. Dodatkowo stosuje się je bezpośrednio na włosy i paznokcie. Warto rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze i po kolei omówić poszczególne aspekty kosmetycznego wykorzystania olejów roślinnych.

Podstawowe informacje o olejach roślinnych

Oleje roślinne, jak sama nazwa wskazuje, są wegańskie. Mimo to swoim składem chemicznym przypominają warstwę lipidową ludzkiej skóry. To ta właściwość została wykorzystana podczas produkcji naturalnych kosmetyków. Skóra składa się z wielu różnych komórek i warstw. W pielęgnacji skupiamy się na: białkach, humektantach oraz lipidach. Te ostatnie to właśnie wspomniane tłuszcze, czyli oleje.

Lipidy, poza tym, że pełnią funkcję ochronną (przed czynnikami zewnętrznymi, jak zanieczyszczenia, skrajne wartości temperatury itp.), dodatkowo sprzyjają nawilżeniu skóry. - A jak? To proste - humektanty, których zadaniem jest nawilżenie skóry, mają tendencję do “uciekania” z niej. Oleje tworzą warstwę, która chroni przed nadmierną utratą wody przez skórę, przyczyniając się do poprawy jej elastyczności i uzyskania promiennego wyglądu.

To są ogólne zasady pielęgnacyjnego działania olejów, natomiast warto pamiętać, że w zależności od rodzaju i pochodzenia, pełnią one wiele innych funkcji. - Jakich?

Idealne oleje do pielęgnacji skóry ciała

Przy okazji pisania o olejach, dużo mówi się o ich potencjalnej komedogenności. To jest jednak temat, na którym warto skupić się przy okazji omawiania pielęgnacji skóry twarzy, w przypadku której faktycznie trzeba na tę właściwość uważać. Co do skóry ciała, tutaj również mamy różne predyspozycje, jednak zasady pielęgnacji są już inne. Oczywiście osoby ze skórą tłustą i rozszerzonymi porami z reguły powinny unikać olejów nieschnących (np. olej kokosowy, olej z oliwek, olej z pestek dyni, orzechów laskowych, olej z awokado). “Suchoskórni” wrażliwcy, mogą już pozwolić sobie na nieco większą swobodę w tym zakresie, ale kluczowe i tak są osobiste preferencje. Jeśli jednak nie lubisz mieć tłustego filmu na skórze wybieraj oleje półschnące (np. olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej arganowy, masło shea, masło kakaowe) oraz schnące (np. olej z pestek malin, olej z dzikiej róży, olej z czarnuszki, olej konopny, olej z nasion dzikiej marchwi).

Przede wszystkim warto też pamiętać, że odpowiednio używany olej, który dodatkowo jest połączony z innymi składnikami, wcale nie musi zapychać. Nawet, jeśli znajdziemy go w rozpisce czynników komedogennych. Oleje są z reguły świetnie przyswajane przez skórę, a niektóre z nich dodatkowo działają przeciwzapalnie, niwelując problem wyprysków np. na plecach, a nie zaostrzając go. Dlatego najlepszym sposobem na przekonanie się, czy dany olej służy naszej skórze, jest wypróbowanie go.

Krótki masaż z wykorzystaniem olejku do ciała KOCHA, LUBI… MASUJE będzie świetnym sprawdzianem dla skóry. Wąski i czytelny skład umożliwia szybkie stwierdzenie, czy dane oleje nam służą, czy też nie. W produktach do ciała bardzo dobrze jest łączyć oleje nieschnące z tymi częściowo schnącymi, jak również należącymi do kategorii nieschnących.

Dzięki takiemu zestawieniu uzyskuje się doskonały balans, którego skóra ciała zwyczajnie potrzebuje. Kiedy olejek jest przeznaczony do masażu, nie może zawierać wyłącznie składników o szybkim czasie schnięcia, ponieważ wówczas nie spełni swojej funkcji. Zbyt szybko się wchłonie, a przecież powinien umożliwić komfortowy masaż wszystkich podskórnych tkanek.

Jak prawidłowo nakładać olej na skórę ciała?

Kluczowa zasada to stosowanie olejów na skórę po kąpieli. Ciało jest wtedy oczyszczone i rozgrzane, a olej pomaga zachować odpowiedni poziom nawilżenia i miękkość skóry przez cały dzień.

Istnieją dwie szkoły nakładania olejów na ciało – na sucho i na mokro. Możesz stosować je zamiennie, albo wybrać wariant pośredni.

Olejowanie skóry na sucho wykonuj po prysznicu. Dokładnie osusz ciało ręcznikiem. Porcję oleju najpierw rozgrzej w dłoniach, a następnie wmasuj w skórę. Masaż wykonuj oburącz – mocnymi i zdecydowanymi ruchami. Zaleca się, aby zaczynać nakładanie oleju od dołu ciała i stopniowo przesuwać się ku górze. Dzięki temu naturalnie pobudza się krążenia krwi. Metoda na sucho świetnie sprawdza się w profilaktyce antycellulitowej. Po wmasowaniu oleju, zanim się ubierzesz, poczekaj aż się wchłonie.  

Olejowanie na mokro polega na naniesieniu kosmetyku na ciało bezpośrednio po kąpieli, a przed wytarciem ręcznikiem. Ten sposób aplikacji jest szybszy, ponieważ na mokrej skórze łatwiej jest rozsmarować oleje. Poza tym używasz ich mniej, więc szybciej się wchłaniają. Po takim zabiegu osusz skórę delikatnie ręcznikiem uważając przy tym, żeby nie zetrzeć odżywczej warstwy kosmetyku. Po takiej aplikacji, możesz się ubrać praktycznie od razu.

Metoda pośrednia polega na naniesieniu oleju na wilgotne ciało, delikatnie osuszone po kąpieli, ale nie całkiem wytarte. Opcjonalnie, przed zastosowaniem oleju na suchą skórę, można ją zwilżyć hydrolatem.

Która z powyższych metod jest najlepsza? To zależy od indywidualnych preferencji. Wypróbuj wszystkie, przekonaj się, co jest najlepsze dla Ciebie i korzystaj z dobroczynnych właściwości olejów.

Oleje roślinne w kosmetykach naturalnych BioMydlarni

Oleje, których używamy w swoich produktach do ciała, doskonale działają osobno, ale razem pełnią jeszcze więcej funkcji. Stanowią idealny balans, który sprzyja skórze na tyle, że wystarczy olejować ciało kilka razy w tygodniu, by było ono nieustannie nawilżone, gładkie i elastyczne. Aby się o tym przekonać, warto wypróbować również olejek do ciała CYTRUSOWA SAMBA, który dodatkowo orzeźwi i pobudzi siły witalne.

Stosowany przez nas olej z nasion dzikiej marchwi, świetnie odżywia skórę i poprawia jej koloryt, tworząc efekt muśnięcia słońcem. Z kolei olej ze słodkich migdałów jest bogaty w proteiny, które stanowią jeden z trzech elementów budulca skóry. Olej ryżowy przyspiesza syntezę nowych komórek, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się skóry. A olej z pestek malin łagodzi podrażnienia i wpływa na pozytywny “odbiór” produktu przez skórę.

Wszystkie oleje zostały przez nas użyte w taki sposób, aby uzyskać możliwie najlepszy balans ich dobroczynnych właściwości. Schnące z nieschnącymi, delikatne z bardziej odżywczymi - połączone tak, by skórze sprzyjać. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się o tym przekonać, serdecznie zapraszamy Cię do zakupów w naszym sklepie internetowym z naturalnymi kosmetykami - BioMydlarnia.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl