
Fenomen masła shea
Masło shea (Karite) w czystej postaci sprawdza się jako dodatek do wielu potraw. Jego neutralny smak i zapach oraz bardzo odżywczy skład, jest ceniony przez wielu dietetyków. Jednak poza tym, że z masłem shea można wyczarować wiele zdrowych dań, istnieje również możliwość wdrożenia go do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Dzisiaj nieco o tym opowiemy, dlaczego warto stosować masło Karite na swojej skórze.
Masło shea - podstawowe informacje
Masło shea pozyskuje się z owoców drzewa masłosz Parka, które występuje głównie na terenach Afryki. Czyste masło shea ma dość twardą konsystencję, która jednak pod wpływem ciepła staje się bardziej masełkowa i przyjemna w dotyku. Chociaż masło Karite jest czystym tłuszczem, pozostawia przyjemne uczucie na skórze. Nie klei się. Zamiast tego jednolicie się wchłania.
W jaki sposób uzyskać tak przyjemną postać tego surowca? Tak naprawdę wiąże się to ze sporym nakładem pracy ludzkich rąk. Zaczyna się od zbierania owoców. Wybiera się wyłącznie starsze rośliny, które przekroczyły okres 15 lat. Następnie zebrane owoce poddaje się prażeniu i zgniataniu. Później zaczyna się ceremonia gotowania i zbierania masełka, które powoli osiada na ściankach naczynia. Zbieranie masła jest proste, ponieważ dzięki gorącu, staje się ono miękkie.
Ostudzone masło to już gotowy i nierafinowany surowiec. Można w nim znaleźć nieco zanieczyszczeń ze skorupek owocu, jednak z drugiej strony to właśnie nierafinowane masło zawiera całe bogactwo składników aktywnych. W sklepach można znaleźć obie postaci masła Karite: rafinowaną i nierafinowaną.
Jedno i drugie może się przydać. Wszystko zależy od potrzeb konsumenta. Masło rafinowane nie posiada zapachu, za to charakteryzuje się gładką i przyjemną konsystencją oraz kolorem. Dzięki temu łatwiej jest połączyć je z innymi komponentami kosmetyku. Poza tym rafinacja nie oznacza kompletnego wyjałowienia z cennych składników. Masło shea rafinowane w dalszym ciągu wykazuje wiele właściwości przydatnych w różnych branżach.
Pielęgnacyjne właściwości masła shea
Masło shea zawiera w sobie wiele składników o dobroczynnym działaniu dla skóry. M.in. będą to: witaminy (E, A, F), fitosterole, katechiny, pochodne kwasu cynamonowego. Dzięki temu masło shea wykazuje właściwości antyrodnikowe, które określa się zarówno jako ochronne, jak i przeciwstarzeniowe. Masło shea sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna. Dodatkowo posiada ona ochronę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Warto wspomnieć, że masło shea, poza tym, że tworzy barierę, działa na skórę przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Z tego względu masło Karite doskonale sprawdzi się zarówno w pielęgnacji skóry ciała, jak i twarzy czy skóry głowy. Oczywiście wszystko w odpowiednich proporcjach i w towarzystwie innych składników aktywnych. Warto pamiętać, że stosowanie masła shea, jako surowca kosmetycznego, nie daje takich samych efektów, co zastosowanie gotowego kilkuskładnikowego kosmetyku.
Tak więc jeśli np. surowiec sprawił, że powstały wypryski lub podrażnienie, to wcale nie oznacza, że kosmetyk z tym surowcem da podobne efekty. Tutaj jednak warto dodać, że masło shea jest niezwykle delikatne, posiada bardzo znikome szanse na wywołanie uczulenia i może być stosowane także przez osoby z chorobami skóry, jak łuszczyca czy AZS. Warto jednak pamiętać, że czyste masło shea, stosowane na twarzy, może przyblokować pory.
W sklepie naturalnej manufaktury Biomydlarnia masło shea można znaleźć m.in. w mydłach: Cud Malina, Karotka, Marcowe Niebo, Przerwa Na Kawę oraz Okno z Malwami. We wszystkich produktach masło shea zostało doskonale wkomponowane w pozostałe składniki o działaniu korzystnym dla skóry. Nasze mydła w kostce nie wysuszają skóry, doskonale ją oczyszczają bez powodowania podrażnień oraz sprawiają dużo przyjemności podczas ich stosowania.
Zachęcamy do zakupów!